Warto przeczytać – Ryszard Surmacz: Wyrównać przechył. Program kulturowy dla Polski

Warto przeczytać – Ryszard Surmacz: Wyrównać przechył. Program kulturowy dla Polski

Ryszard_SurmaczWarto przeczytać: Ryszard Surmacz, Wyrównać przechył. Program kulturowy dla Polski, LiberDuo, Lublin 2013, ss. 216.

Od Wydawcy:

Polska w swej historii nie była jeszcze nigdy w tak złej kondycji intelektualnej i moralnej, jak dzisiaj (zniszczenie tradycyjnych elit, zawężenie polskiej perspektywy do okresu PRL-u, fatalny stan szkolnictwa, mediów i świadomości przeciętnego Polaka, brak woli walki o tożsamość, ogólna apatia, naiwność i ogólny brak wiedzy historycznej). Autor wychodzi z założenia, że najważniejsza jest koncepcja kulturowa, bo z niej wynika wszystko co dobre i złe dla człowieka, państwa, narodu i jego kultury. Broni cywilizacji łacińskiej. Wymienia osiem dziedzin, którymi Polacy powinni zając się w sposób szczególny: państwo, stosunek chłop-pan, tradycyjna polska inteligencja, powstania narodowe, polska anomalia, determinizm piastowski i jagielloński, synteza historyczna i partyjna Polski, ziemie odzyskane i Śląsk. Bez syntezy tych, od wieków narosłych, problemów niemożliwe będzie wyrównanie przechyłu kulturowego i odzyskanie jakiejkolwiek stabilizacji. Wyrównać przechył. Kulturowy program dla Polski to szósta książka autora. Poświęcona jest prof. Annie Pawełczyńskiej.

Nasze tysiącletnie drzewo zaczyna ginąć. Jemioła dostała się do naszych głów i mózgów. Ktoś zapyta skąd się wzięła? Przyniósł ją komunizm, narodziła się więc w PRL. W III RP zatwierdził ją nadmierny liberalizm i bezkrytycyzm. Zanim zaczniesz czytać tę książkę musisz się zdecydować, czy chcesz być niewolnikiem czy człowiekiem wolnym? Jeżeli wystarczą Ci najskromniejsze warunki trwania lub bezrefleksyjna pogoń za rozrywką, to wrzuć książkę do kosza, a kosz na śmietnik. Jeśli natomiast masz ambicje, poczucie tożsamości i czujesz się odpowiedzialny za przyszłość swoją i dzieci i swojego państwa to zapraszam do lektury.

Książkę można kupić TUTAJ.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę