Mateusz Wiliński: Wykład prof. Adama Rotfelda w Poznaniu o kryzysie ukraińskim – relacja

Mateusz Wiliński: Wykład prof. Adama Rotfelda w Poznaniu o kryzysie ukraińskim – relacja

rotfelddr Mateusz Wiliński

14 marca w siedzibie Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu redakcja dominikańskiego miesięcznika „W drodze” w ramach obchodów 40-lecia tytułu zorganizowała spotkanie z prof. Adamem Danielem Rotfeldem, poświęcone wydarzeniom ukraińskim.

Były minister spraw zagranicznych dał znakomity merytorycznie a przy okazji okraszony wieloma dyplomatycznymi anegdotami wykład. A. Rotfeld wspomniał początki niezależnej ukraińskiej państwowości z 1991 roku, ale sięgał też znacznie dalej wstecz, wspominając również średniowieczne dzieje dzisiejszego terytorium Ukrainy, oraz zróżnicowany stosunek społeczności międzynarodowej do jej suwerennego istnienia. Były szef polskiej dyplomacji zrelacjonował zgromadzonym fragmenty formalnych i nieformalnych spotkań z politykami najwyższych rang – ministrami spraw zagranicznych UE, czy prezydentem Putinem. Ta barwna narracja zakończyła się odniesieniem do spraw aktualnych. Prof. Rotfeld wspomniał o swoich ostatnich publikacjach, dotyczących bieżącej sytuacji na Ukrainie, które wywołały sporą debatę. Wskazał po raz kolejny, że tamtejszym poważnym problemem jest słabość, czy wręcz nijakość, elit politycznych. W wystąpieniu naszkicował też głęboką rosyjską, postimperialną motywację do podejmowania działań na Ukrainie, zwłaszcza na Krymie, zaznaczając jednocześnie, że nie uważa, żeby Moskwa miała przygotowaną przemyślaną strategię w stosunku do zachodniego sąsiada.

Kulminacyjnym momentem wykładu było przedstawienie przez ministra czterech, jego zdaniem możliwych, scenariuszy krymskich. Scenariusz I to inkorporacja Krymu do Federacji Rosyjskiej. Rozwiązanie II zakłada, że po korzystnym dla Rosji referendum, o sprawach półwyspu ostatecznie zdecydują Moskwa i Waszyngton. Scenariusz III zakłada powrót do postanowień konstytucji z 1992, dających szersze uprawnienia mniejszościom narodowym. Wariant IV przewiduje przekształcenie Krymu w quasi niezależne państwo na wzór Abchazji i Osetii Południowej. Po przedstawieniu przez prelegenta możliwych jego zdaniem rozwiązań rozpoczęła się intensywna dyskusja.

Uczestnicy tego dwugodzinnego spotkania, a byli nimi między innymi pracownicy naukowi i młodzież akademicka, mogli odczuwać intelektualną satysfakcję z tego wykładu.

Fot. gloswielkopolski.pl

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę