Mecz o mistrzostwo świata w szachach, 7-28 XI 2013

Szachy_MS_2013Informacje ze świata

Trwa mecz o tytuł mistrza świata w szachach, zorganizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE), rozgrywany między broniącym tytułu Viswanathanem Anandem (2775) (Indie), a pretendentem Magnusem Carlsenem (2870) (Norwegia). Mecz rozgrywany jest w hotelu Hyatt Regency w Ćennaj (daw. Madras) w Indiach. W dniach 7-28 listopada rozegranych zostanie 12 partii i ewentualne dogrywki. Pierwsze cztery partie zakończyły się remisami.

Anand był mistrzem świata w latach 2000-2002, tytuł odzyskał w 2007 r. i dzierży go nieprzerwanie do dziś. W ubiegłym został mistrzem po raz piaty, pokonując w Moskwie Borysa Gelfanda (Izrael). Carlsen, mający zaledwie 22 lata i okrzyknięty szachowym geniuszem (tytuł arcymistrza uzyskał w wieku 13 lat, wygrał m.in. z Anatolijem Karpowem i zremisował z Garrim Kasparowem), na początku tego roku uzyskał najwyższy w historii ranking FIDE (2872 pkt).

Zawodnicy grają tempem: 120 min. na 40 posunięć, następnie 60 min. na 20 posunięć oraz 15 min. na dokończenie partii, poczynając od 61. posunięcia dodatkowo otrzymując 30 sek. po każdym wykonanym posunięciu. W przypadku remisu przewidziano dogrywkę, składającą się z 4 partii tempem szachów szybkich (25 min. na partię oraz 10 sek. bonifikaty po każdym wykonanym posunięciu). Jeśli w dalszym ciągu wynik spotkania będzie nierozstrzygnięty, zawodnicy będą musieli rozegrać dwie partie błyskawiczne (5 min. + 10 sek. po posunięciu), a jeśli i ta dogrywka nie zdecydowałaby o zwycięzcy, odbyłaby się ostatnia, decydująca partia, w której wylosowany jako pierwszy zawodnik wybierał kolor bierek, z tym że grający białymi otrzymywał 6, a czarnymi – 5 minut. Do ostatecznego zwycięstwa białe będą musiały wygrać, a czarnym wystarczać będzie remis.

Pula nagród wynosi1,85 mln euro, z czego 1,1 mln otrzyma zwycięzca.