Zmiana politycznych priorytetów? Premier Chin w Indiach i Pakistanie

Zmiana politycznych priorytetów? Premier Chin w Indiach i Pakistanie
Li_Keqiang
Geopolityka.net – Info
 
Wizyta Premiera Chin Li Keqianga w Delhi w dniach 20-22 maja br. Rozmowy dotyczyły głównie spraw gospodarczych, przede wszystkim ogromnego deficytu Indii w obrotach z ChRL – w roku 2012 wyniosły one łącznie 66,5 mld dolarów, deficyt indyjski wyniósł 29 mld USD. Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Indii.

Sprawy sporu granicznego w Himalajach (Arunchal Pradesh oraz terytoria sporne w Kaszmirze) uznano za niezbędne do omówienia przez specjalnych, powołanych przez oba rządy, pełnomocników. Istotne będzie również rozstrzygniecie przez nich sporu w sprawie korzystania z zasobów wodnych rzek indyjsko – chińskiego pogranicza.

Wizyta w stolicy Pakistanu, Islamabadzie w dniu 23 maja br. Wywołała mieszane komentarze gospodarzy. Przede wszystkim fakt, że odbyła się ona po wizycie w Indiach, świadczy, zdaniem miejscowych komentatorów, iż chińskie priorytety polityczne reorientują się w Azji Południowej na Delhi. Obroty handlowe pakistańsko – chińskie wyniosły w ubiegłym roku 15 miliardów dolarów (czyli ponad cztery razy mniej niż obroty ChRL z Indiami) a potencjał wzrostu jest niewielki – przede wszystkim ze względu na „kolonialną” zdaniem islamabadzkich komentatorów strukturę obrotów – Chiny eksportują maszyny i urządzenia, Pakistan – surową bawełnę.

Istotnym elementem wizyty w Pakistanie było formalne przejęcie przez Chiny w zarząd portu Gwalior położonego nad Morzem Arabskim głównego elementu ekonomicznego korytarza łączącego zachodnie Chiny z portem położonym blisko Zatoki Perskiej. Li Keqiang w kolejnych dniach odwiedzi Szwajcarię i Niemcy.
Oprac. Daniel S. Zbytek
 
Foto: Xinhua
Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę