Maya Rostowska
"Umowa handlowa UE-Kanada będzie zawarta w ciągu miesiąca" – to deklaracja Steva Verheula, głównego negocjatora umowy Comprehensive Economic Agreement (CETA) ze strony kanadyjskiej, który był gościem PISM.
Jak powiedział Verheul główne założenie jakie przyświecało negocjatorom umowy, a więc żeby była ona możliwie jak najbardziej ambitna, sprawdziło się, chociaż negocjacje trwały ponad pięć lat. Dzięki temu, CETA jest dziś najbardziej wszechstronnym porozumieniem które dotychczas zawarły i Kanada i UE. Ponadto, będzie to pierwsza umowa handlowa UE z krajem należącym do G8.
Tekst porozumienia CETA będzie zawierał zapisy dotyczące bezprecedensowych osiągnięć w wielu dziedzinach, w tym te o eliminacji 98% taryf od pierwszego dnia jej wejścia w życie. Jak mówił Verheul , ten rzadko dostrzegany rezultat dotyczący taryf będzie trudno powtórzyć negocjatorom umowy handlowej UE-USA (tak zwanej „TTIP”), ze względu na ogromny rozmiar gospodarki amerykańskiej i jej potencjalny wpływ na europejski przemysł oraz rolnictwo.
Odnosząc się do kontrowersyjnego tematu, jakim jest arbitraż między inwestorami, a państwem – co niedawno spowodowało tymczasowe zawieszenie negocjacji TTIP – Verheul powiedział, że długo debatowano, czy włączyć taki mechanizm w CETA. W końcu jednak, negocjatorzy postanowili zachować równowagę, zapewniając większą ochronę prawa rządów do regulacji, a jednocześnie tworząc środowisko przyjazne inwestycjom.
Gdy negocjacje dotyczące pozostałych kwestii technicznych zostaną zakończone, Kanada i UE rozpoczną proces zatwierdzania umowy. W Kanadzie, powinno to być formalnością, ponieważ wszystkie prowincje zgodziły się na wdrożenie CETA zanim nawet rozpoczęto negocjacje. W UE porozumienie będzie musiało zostać przetłumaczone na 23 języki urzędowe wspólnoty i zatwierdzone przez kraje członkowskie.
Na zakończenie Verheul wspomniał, że Kanada będzie uważnie śledzić negocjacje TTIP, ponieważ CETA ma zawierać tak zwane „haki”, które pozwolą połączyć obie umowy transatlantyckie, zwłaszcza w odniesieniu do takich kwestii, jak normy i reguły pochodzenia towarów.
Publiczny wykład Pana Verheula pt. „Porozumienie handlowe Kanada-UE: przełomowa umowa” odbył się w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych 27 stycznia 2014 r.
Maya Rostowska – analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi i ryzykiem inwestycyjnym.
Źródło: PISM.
Fot. J. Winiarska