Maya Rostowska: UE – Kanada: umowa handlowa

Maya Rostowska: UE – Kanada: umowa handlowa

Maya Rostowska

"Umowa handlowa UE-Kanada będzie zawarta w ciągu miesiąca" – to deklaracja Steva Verheula, głównego negocjatora umowy Comprehensive Economic Agreement (CETA) ze strony kanadyjskiej, który był gościem PISM.

Jak powiedział Verheul główne założenie jakie przyświecało negocjatorom umowy,  a więc żeby była ona możliwie jak najbardziej ambitna, sprawdziło się, chociaż negocjacje trwały ponad pięć lat. Dzięki temu, CETA jest dziś najbardziej wszechstronnym porozumieniem które dotychczas zawarły i Kanada  i UE. Ponadto, będzie to pierwsza umowa handlowa UE z krajem należącym do G8.

Tekst porozumienia CETA będzie zawierał zapisy dotyczące bezprecedensowych  osiągnięć  w wielu dziedzinach, w tym te o eliminacji 98% taryf od pierwszego dnia  jej wejścia w życie. Jak mówił  Verheul , ten rzadko dostrzegany rezultat dotyczący taryf  będzie trudno powtórzyć negocjatorom  umowy handlowej UE-USA (tak zwanej  „TTIP”), ze względu na ogromny rozmiar gospodarki amerykańskiej  i jej potencjalny wpływ na europejski przemysł oraz  rolnictwo.

Odnosząc się do kontrowersyjnego tematu, jakim jest arbitraż między inwestorami, a państwem –  co  niedawno spowodowało tymczasowe zawieszenie negocjacji TTIP –  Verheul powiedział, że długo debatowano, czy włączyć taki mechanizm w CETA. W końcu jednak, negocjatorzy postanowili zachować równowagę, zapewniając większą ochronę prawa rządów do regulacji, a jednocześnie tworząc środowisko przyjazne  inwestycjom.

Gdy negocjacje dotyczące pozostałych kwestii technicznych zostaną zakończone, Kanada i UE rozpoczną proces zatwierdzania umowy. W Kanadzie, powinno to być formalnością, ponieważ wszystkie prowincje zgodziły się na wdrożenie CETA zanim nawet rozpoczęto negocjacje. W UE porozumienie będzie musiało zostać przetłumaczone na 23 języki urzędowe wspólnoty  i zatwierdzone przez  kraje  członkowskie.

Na zakończenie Verheul wspomniał, że Kanada będzie uważnie śledzić negocjacje TTIP, ponieważ CETA ma zawierać tak zwane „haki”, które pozwolą połączyć obie umowy transatlantyckie, zwłaszcza w odniesieniu do takich kwestii, jak normy i reguły pochodzenia towarów.

Publiczny wykład Pana Verheula pt. „Porozumienie handlowe Kanada-UE: przełomowa umowa” odbył się w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych 27 stycznia 2014 r.

 

Maya Rostowska – analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi i ryzykiem inwestycyjnym.

Źródło: PISM.

Fot. J. Winiarska

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę