Warto przeczytać: Leszek Sykulski, Geopolityka. Skrypt dla początkujących, Wydawnictwo Naukowe Grategia, Częstochowa 2014, ss. 152.
XXI wiek nie tylko nie obniżył znaczenia wpływu czynników przestrzennych na procesy polityczne, ale i odsłonił nowe pola rywalizacji na fizycznej mapie świata. Znaczenie przestrzeni geograficznej oraz wyobrażeń społecznych na jej temat są obecnie nie do przecenienia. Związki geografii i polityki w sposób nowoczesny zaczęto badać naukowo od połowy XIX wieku. Związane było to z upowszechniającą się rewolucją przemysłową, rozwojem nowoczesnych państw narodowych oraz dynamicznym rozwojem nauk przyrodniczych i społecznych.
Geopolityka, poszukująca związków między przestrzenią geograficzną a wydarzeniami i procesami politycznymi, stała się ważnym elementem składowym kształtowania się świadomości narodowej, a także istotnym narzędziem pomocnym w określaniu interesów i wytyczaniu celów dla państw, mających ambicje mocarstwowe.
Obecnie na świecie zajęcia z geopolityki prowadzone są już nie tylko w hermetycznych akademiach wojskowych i dyplomatycznych, ale także na wielu uczelniach cywilnych.
Książka jest skryptem akademickim, adresowanym do studentów studiów I stopnia (licencjackich) różnych kierunków nauk społecznych (politologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe, geografia, historia itp.), a także wszystkich osób zainteresowanych problematyką międzynarodową. Zawiera zwięzły przegląd wybranych zagadnień z teorii geopolityki i historii myśli geopolitycznej.
Publikacja otwiera serię wydawniczą skryptów naukowych pt. „Geopolityka XXI”, gdzie osoby zainteresowane znajdą wybrane zagadnienia z zakresu problematyki bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej.
(fragment przedmowy)
Papierowy nakład książki został wyczerpany. Wersję elektroniczną można pobrać bezpłatnie z serwisu: