Konferencja z cyklu: Geopolityczna gra mocarstw – Sopot, 10 kwietnia

Konferencja z cyklu: Geopolityczna gra mocarstw – Sopot, 10 kwietnia

Zapraszamy do udziału w konferencji z cyklu

"Geopolityczna gra mocarstw".

W tym roku temat przewodni to:

"Budowa spójnego europejskiego systemu bezpieczeństwa"

Sopot, 10 kwietnia 2019 r.

(Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Al. Armii Krajowej 119/121, Sopot)

Świat jednobiegunowej chwili pod hegemonią Stanów Zjednoczonych jest znacząco kwestionowany. Hegemon jest w sytuacji kryzysów strukturalnych jako gwarant swobody żeglugi, dostarczyciel dóbr publicznych i gwarant bezpieczeństwa. Obecny system międzynarodowy jest stworzony przez Stany Zjednoczone powstały na bazie rewolucji przemysłowej. Aktualny model globalizacji nie chroni interesów strategicznych Stanów Zjednoczonych. Beneficjentami systemu gospodarczego nie jest gwarant bezpieczeństwa handlu jakim są USA, a kraje eksportujące towary czyli Niemcy (szerzej Unia Europejska) oraz Chiny. Baza przemysłowa jest bowiem kluczowa dla budowy potęgi państwa na arenie międzynarodowej i Stany Zjednoczone rozumieją, że słabną. Poprzez globalizację i rewolucję informatyczną najbogatsze państwa rozpoczynają walkę nie o terytorium czy o zasoby, a o morale ludzi w krajach sąsiednich, wrogich lub sojuszniczych i przekonywać społeczeństwo do swoich racji.

Powstała tzw. koalicja balansująca hegemona składająca się z państw rozwijających się posiadających znacznie większy potencjał rozwoju niż Stany Zjednoczone oraz bardzo silną bazę przemysłową. Powstaje zasadnicze pytanie o kierunek rozwoju Unii Europejskiej, w jaki sposób gwarantować bezpieczeństwo militarne i w jaki sposób korzystać ze współpracy z koalicją balansującą hegemona bez narażania się na sankcje z jego strony.

Europa staje przed wieloma dylematami rozwoju w każdej sferze politycznej, militarnej, cybernetycznej, gospodarczej i energetycznej. Prelegenci również będą poruszać w jaki sposób powyższe aspekty wpływają na przyszłość Polski. Konferencja przebiegnie pod hasłem: Wyzwania dla budowy spójnego europejskiego systemu bezpieczeństwa.

SZCZEGÓŁY KONFERENCJI

56470392_2334114883490441_4607664997030428672_o

 

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę