Hassan Rouhani – nowy prezydent Iranu
Hassan_RouhaniGeopolityka.net – Info

Irański minister spraw wewnętrznych Mustafa Mohammad Nadżar przekazał w telewizji oficjalny wynik wczorajszych wyborów prezydenckich w Iranie, zgodnie z którymi siódmym prezydentem Islamskiej Republiki Iranu został Hassan Rouhani, który będzie pełnił ten urząd przez następne cztery lata.  Frekwencja wyborcza wyniosła 72,7 proc.

Ogółem oddano 36 704 156 głosów, Rouhani otrzymał 18 613 329 głosów, co daje 52,48 proc. W całym państwie uprawnionych do głosowania było 50 483 192 obywateli. W wyborach startowało sześciu kandydatów.

Hassan Rouhani urodził się w 12 listopada 1948 r. w miejscowości Sorcie, leżącej w prowincji Semnan na północy Iranu. Z wykształcenia jest prawnikiem. Najpierw ukończył studia na poziomie licencjatu na Uniwersytecie w Teheranie, by następnie kontynuować je na poziomie magisterskim i wreszcie doktorskim w Glasgow Caledonian University w Wielkiej Brytanii (nie mylić z University of Glasgow). Swój doktorat Rouhani napisał z zakresu prawa konstytucyjnego.

Przez wiele lat pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Teherańskim, zajmując się nie tylko problematyka prawną, lecz także sprawami międzynarodowymi. Był m.in. redaktorem naczelnym dwóch anglojęzycznych kwartalników poświęconych polityce zagranicznej: Foreign Relations i Iranian Review of Foreign Affairs.

W 1980 r. zaczął swoją poważną przygodę z polityką, uzyskując mandat deputowanego do Madżlisu, czyli irańskiego parlamentu (oficjalnie: Islamskie Zgromadzenie Konsultatywne). Kontynuował ja przez następne 20 lat. W parlamencie przewodniczył komisji obrony i komisji spraw zagranicznych, a także sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Madżlisu.

W 1992 r. został prezesem pozarządowego ośrodka typu think tank – Centrum Studiów Strategicznych w Teheranie. W latach 1998-2005 pełnił funkcję sekretarza w Najwyższej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Przez pięć lat (2000-2005) był ponadto doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Mohammada Chatamiego. W obecnych wyborach otrzymał zresztą poparcie Chatamiego oraz Alego Akbara Haszemiego Rafsandżaniego, byłego prezydenta Iranu w latach (1989-1997), z którym jest blisko związany. Od 2000 r. Rouhani jest jednym z 86 członków Kolegium Ekspertów, zgromadzenia, które wybiera Najwyższego Przywódcę Iranu. Od 1989 r. godność tę pełni nieprzerwanie Ali Chamenei.

Rouhani uważany jest za polityka umiarkowanego, zwolennika dialogu z Zachodem. W polityce wewnętrznej popiera ideę rządu bezpartyjnego. W 2009 r. publicznie krytykował władze za tłumienie protestów po wygranych Mahmuda Ahmadineżada.

Geopolityka.net
Info: farsnews.com
Foto: davataz.ir, wikimedia.org

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę