Chiny: Nowa misja załogowa w kosmosie rozpoczęta

Chiny: Nowa misja załogowa w kosmosie rozpoczęta
Shenzhou-10
Geopolityka.net – Info
 
Chiny rozpoczęły dziś misję załogową w kosmosie. Z centrum lotów kosmicznych Jiuquan wystartowała rakieta „Długi Marsz 2F” (na zdjęciu), która wyniosła statek kosmiczny Shenzhou 10 z trojgiem astronautów (dwóch mężczyzn i jedna kobieta). Dowódcą statku jest Nie Haisheng, a załogę – oprócz niego – stanowi Zhang Xiaoguang i astronautka Wang Yaping.

Celem misji, która potrwa piętnaście dni, jest m.in. zacumowanie Shenzhou 10 do chińskiego modułu Tiangong1, który został wyniesiony na orbitę okołoziemską dwa lata temu.

Będzie to najdłuższa do tej pory misja tajkonautów (chińscy kosmonauci). W jej trakcie przewidziano także stworzenie telemostu i przeprowadzenie rozmowy chińskich kosmonautów z uczniami w ChRL.

Yang_LiweiObecna misja jest częścią chińskiego programie kosmicznego, który zakłada m.in. budowę do 2020 r. stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej.

Chiński program kosmiczny rozpoczął się w 1956 r. przy wsparciu ZSRR. Pierwszego satelitę ChRL wystrzeliło w 1970 r., dzięki czemu Chiny stały się piątym z kolei mocarstwem, zdolnym do eksploracji kosmosu. W 2003 r. ChRL jako trzecie państwo na świecie wysłało człowieka w kosmos. Pierwszym tajkonautą był płk Yang Liwei (ur. 1965) (na zdj. po lewej).


Geopolityka.net
Info: xinhunanet.com
Foto: news.cn, wikimedia.org
 
 
 
Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę