Współpraca Rosji i Chin w Arktyce

Współpraca Rosji i Chin w Arktyce
cnpcGeopolityka.net – Info

Rosyjskie media poinformowały, że koncerny energetyczne Rosji i Chin planują wspólną eksploatację zasobów naturalnych rosyjskiego szelfu arktycznego. Chodzi o wspólne badania geologiczne oraz prace wydobywcze na Morzy Barentsa i Morzu Peczorskim. Wykonawcami mają być Rosnieft i CNPC.

Wczoraj stosowna umowa została podpisana przez delegacje koncernów w obecności prezydenta FR, Władimira Putina i przewodniczącego ChRL, Xi Jinpinga. Rosneft zawarł przy tym umowę kredytową z China Development Bank.

Rosnieft i CNPC podpisały umowę o strategicznej współpracy w dziedzinie badań, rozwoju, produkcji i sprzedaży węglowodorów. Obecnie oba koncerny współpracują w szerokim zakresie obszarów takich jak:
 – dostawy ropy naftowej na długoterminowe umowy zakupu i sprzedaży,
– Produktów naftowych i petrochemicznych do składania ofert,
– prace w ramach joint venture Vostok Energy przy poszukiwaniu i wydobycie węglowodorów w rejonie Irkucka,
–  budowa rafinerii w Tiencin,
– wdrażanie produktów rafinacji ropy naftowej w ChRL i na rynkach regionalnych (z CNPC).

Część ekspertów uważa, że obecna umowa międzyrządowa może być związana z budową rafinerii w Tiencin projektu. Dostawy ropy do Chin mogą być elementem poszukiwania funduszy celowych na finansowanie tego projektu. Planuje się, że rafineria będzie przetwarzać 13 mln ton ropy rocznie, z czego około 9 mln ton będzie pochodzić z Rosji.

Geopolityka.net
(oprac. M.T.)
Info: ITAR-TASS/neftegaz.ru
Foto: shwe.org
 
 
 
Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę