Ukraińska geopolityka. Prelekcja dr. Michała Siudaka

Ukraińska geopolityka. Prelekcja dr. Michała Siudaka

T-80Zaproszenie

Wszystkich zainteresowanych sytuacją geopolityczną w Europie Środkowo-Wschodniej zapraszamy na prelekcję dra Michała Siudaka, ukrainoznawcy, tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego, adiunkta w Katedrze Ukrainoznawstwa w Uniwersytecie Jagiellońskim, członka Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego i redakcji Geopolityka.net.

Termin: 16 września 2017 r. (sobota), godz. 15:00

Miejsce: ul. Powstańców Śląskich 38, Sosnowiec

Wstęp wolny.

Będzie także prowadzona transmisja na żywo w serwisie YouTube pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=mQijBVQgctc

Na czacie będzie można na bieżąco zadawać pytania naszemu ekspertowi.

Prelekcja jest zapowiedzią książki dr. Siudka pt. „Ukraińska geopolityka. Wybór tekstów źródłowych”, która ukaże się drukiem i jako e-book na przełomie września i października br. nakładem Polskiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej.

Fragment wstępu do ww. książki:

Ziemie ukraińskie wchodziły w bogaty w wydarzenia wiek XX podzielone przez dwa ówczesne mocarstwa: Austro–Węgry i Imperium Moskiewskie. Nie było to zjawisko nieoczywiste na tle Europy Środkowo–Wschodniej, choćby wspomnieć o Polsce podzielonej przez trzy wielkie organizmy państwowe. Jednak sytuacja ówczesnych Ukraińców była w pewien sposób wyjątkowa: nie posiadali nowożytnej tradycji państwowej, ponieważ trudno mówić o państwie sensu stricte Bohdana Chmielnickiego i Iwana Mazepy. Ukraińcy wchodzili w wiek XX niemalże bez elity politycznej zdolnej odpowiedzieć na kluczowe pytania: jaki kształt i ustrój powinna mieć przyszła niepodległa Ukraina i czy powinna orientować się na Rosję, Europę Zachodnią, a może stanowić pomost pomiędzy Azją i Europą? Jako poddani autorytarnej władzy Romanów brali udział w dyskusji na temat przyszłości Rosji, jako obywatele Austro–Węgier włączeni byli dyskurs dotyczący przyszłości tzw. cywilizacji zachodniej. Ideały Wielkiej Rewolucji Francuskiej, socjalizm, marksizm, równość, nacjonalizm, prawo do samostanowienia narodów, wreszcie monarchistyczne tradycje europejskie i bizantyńskie znalazły się w sferze zainteresowań najwybitniejszych przedstawicieli ukraińskiej myśli politycznej XX wieku.

 

 

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę