- przez admin
Polityka zagraniczna Polski względem USA
Polska wzmacnia relację z USA poprzez lokowanie sił wojskowych na naszej wschodniej granicy. Do 2021 roku w kraju ma być m.in. 90 amerykańskich czołgów i wozów pancernych. Polska kupi od Stanów Zjednoczonych skroplony gaz ziemny, co uniezależni nasz kraj od Rosji. W związku z ograniczeniem funduszy z USAID, polska gospodarka straci 3 mln dolarów rocznie.
Pomoc militarna USA
Stany Zjednoczone pierwszy raz od 25 lat przerzuciły swoje siły wojskowe do Europy. W styczniu bieżącego roku do Polski został przetransportowany 3. Brygadowy Zespół Bojowy Wojsk Pancernych z Kolorado. Sekretarz obrony USA generał Jim Mattis (w przeciwieństwie do swego poprzednika) uważa, że polityka zagraniczna powinna opierać się na wsparciu militarnym wschodnich granic Unii Europejskiej. Przez dwa lata w różnych miejscach w Polsce (np. w Powidziu) Amerykanie będą inwestować na rzecz US Army. Koszt przedsięwzięcia wyniesie około 70 mln dolarów. Skutkiem tego już w 2021 roku w brygadzie pancernej znajdzie się 90 bojowych wozów Bardley, 90 najnowszych czołgów Abrams, 100 opancerzonych transporterów oraz jednostki obrony przeciwlotniczej. Taki układ stanowi dodatkowe bezpieczeństwo dla Polski w razie agresji ze strony Rosji.
Dostarczanie skroplonego gazu ziemnego z USA do Polski
W kwietniu 2017 roku doszło do spotkania szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha z władzami amerykańskimi w Waszyngtonie. Politycy podpisali kontrakt na dostarczanie skroplonego gazu ziemnego do Polski. Umowa współpracy została podpisana pomiędzy PGNiG a amerykańskim dystrybutorem gazu, firmą Cheniere Energy Inc. Jest to pierwsza tego typu dostawa gazu ziemnego z USA do tej części Europy. Substancja będzie dostarczana do Polski w pierwszej połowie czerwca bieżącego roku. Jak przekonuje minister Szczerski, jest to kontrakt opłacalny dla obu stron, ponieważ gospodarka Stanów Zjednoczonych otwiera się na kolejne regiony Europy.
Zmiany w dofinansowaniu krajów
Nowe plany Donalda Trumpa obejmują zmniejszenie funduszy na USAID (agencję do spraw rozwoju zagranicznego). Z pomocy tej organizacji korzysta około 100 krajów, w tym Ukraina, Białoruś, Czarnogóra i Polska. Jeśli planowane zmiany się spełnią, Polska straci całą pomoc, z której aktualnie korzysta, czyli w sumie 3 mln dolarów rocznie. Uzasadnienie decyzji przez administrację Donalda Trumpa dotyczy większej skuteczności i reorganizacji państw członkowskich. Nowe rezolucje mają wejść w życie już w 2018 roku.
Fot. army.mil.pl; licencja otwarta