Oświadczenie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza

Oświadczenie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza

viktor-yanukovich„Ja, Wiktor Fiodorowicz Janukowycz, zwracam się do narodu ukraińskiego. Tak jak  wcześniej, uważam  się za legalnego prezydenta państwa ukraińskiego, wybranego nieskrępowaną wolą obywateli Ukrainy. Nie mogę pozostawać obojętny wobec tragicznych wydarzeń w mojej ojczyźnie. Uznaję, że podpisane przeze mnie i liderów ukraińskiej opozycji, w obecności szanownych partnerów zachodnich, 21 lutego porozumienie nie zostało zrealizowane.

Na ulicach wielu miast naszego kraju panuje ekstremizm. Pod moim adresem i moich współpracowników kierowane są groźby fizycznej likwidacji. Zmuszony jestem zwrócić się do władz Federacji Rosyjskiej z prośbą o zapewnienie mi osobistego bezpieczeństwa.

Niestety, wszystko, co dzieje się dziś w Radzie Najwyższej Ukrainy, nie nosi znamion legalności. Decyzje podejmowane przez parlament pod nieobecność wielu deputowanych Partii Regionów i innych frakcji, którzy obawiają się o swoje życie, a niektórzy z nich padli ofiarą przemocy i zmuszeni zostali do opuszczenia terytorium Ukrainy, są nielegalne. Jestem przekonany, że w tych warunkach wszystkie przyjmowane postanowienia wykażą swoją nieefektywność i nie zostaną zrealizowane.

Oświadczam, że w zaistniałej sytuacji jestem gotów do końca działać na rzecz realizacji kompromisowego porozumienia na rzecz wyjścia Ukrainy z głębokiego kryzysu politycznego. Wzywam do niezwłocznego przywrócenia konstytucyjnego porządku w kraju.

Obecnie staje się oczywiste, że, że naród na południowym wschodzie kraju i na Krymie nie toleruje braku rządów i faktycznego chaosu, w którym szefowie ministerstw wybierani są przez tłum zgromadzony na placu.

Jako urzędujący prezydent, nie zezwoliłem Siłom Zbrojnym Ukrainy na mieszanie się w bieżące wewnętrzne wydarzenia polityczne. Rozkazuję to również teraz. W przypadku jeśli ktokolwiek inny zacznie wydawać takie rozkazy siłom zbrojnym i strukturom siłowym, wówczas działania te będą niezgodne z prawem i będą nosić znamiona przestępstwa".

Źródło: ITAR-TASS

Tłum. L.S.

Fot. lenta-ua.net

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę