Michał Siudak: Ukraina między młotem a kowadłem

Michał Siudak: Ukraina między młotem a kowadłem

Centrum_Menoradr Michał Siudak

W naszym zachodnim, sekularyzowanym świecie nie pozwiązujemy uwagi do czynnika religijnego w geopolityce. Być może dlatego, nikt ze specjalistów akademickich nie zauważa, że na terenie Ukrainy w 2012 roku powstało największe na świecie centrum żydowskie, związane z ortodoksyjną organizacją o nazwie Chabad Lubawicz.

Okazały budynek został wzniesiony w oparciu o biblijną symbolikę liczby siedem, sześc, jedenaście, szesnaście i dwadzieścia jeden. Liczna segmentów budowli jest równa liczbie ramion menory. Centrum zostało sfinansowane przez dwóch bardzo ważnych oligarchów Ukrainy – Ihora Kołomojskiego i bardzo tajemniczego Giennadija Bogoliubowa, który zasłynął z tego, że wydawał modlitewniki żydowskie rozdawane za darmo w Izraelu. Obaj są twórcami Europejskiego Parlamentu Żydowskiego i Europejskiego Kongresu Żydowskiego. Warto zauważyć, że wybory do tegoż parlamentu odbywały się z iście wschodnią fantazją. I tak np. znamienity piosenkarz Julio Iglesias dowiedział się z mediów, że jest kandydatem do parlamentu, o którym dotąd nie miał bladego pojęcia.

Jak donoszą media, Centrum Menora góruje nad miastem Dnipro. Znajduje się tutaj siedziba Gminy Żydowskiej, Ukraiński Instytut Badań nad Holokaustem oraz wydział zagraniczny American Jewish Joint Distribution Committee, którego założycielami byli amerykańscy bankierzy – bracia Wartburgowie – hojnie wspierający przewrót bolszewicki w Rosji. Joit był chyba jedyną organizacją powiązaną ze światem Zachodnim, której działanie było tolerowane w czasach stalinizmu.

Z punktu widzenia geopolityki interesujące są poglądy, które głoszą przedstawiciele Chabadu. Według oficjalnej strony organizacji, Chabad to: „filozofia, ruch, organizacja. Według wielu jest dziś najbardziej dynamiczną siła napędową żydowskiego życia”. Trudno się z tym nie zgodzić. Chabad jest najprężniej rozwijającym się odgałęzieniem Judaizmu w Stanach Zjednoczonych i Rosji, również na terenie polskim dąży do monopolizacji życia żydowskiego. Na stronach internetowych organizacji możemy przeczytać, że ruchowi przewodzą nauki jego siedmiu cadyków, z których najważniejsza jest postać Rebe Lubawicz – błogosławionej pamięci Rabbi Manachema Mendela Schnersona (1902- 1994) znanego po prostu jako „Rebe”, który stworzył dla Żydów duchową przestrzeń bezpieczeństwa po nieszczęściach zagłady. 

Istnieje jeszcze prawda o której nie dowiemy się z pism oficjalnych organizacji. Otóż Chabadyści uważają Menahema Schnersona, urodzonego w Dniepropietrowsku, za Żydowskiego Mesjasza. Centrum Menora wybudowano właśnie w celu umożliwienia jego ponownego przyjścia na Ziemię. 

Wniosek jest jeden – nasi wschodni sąsiedzi znajdują się w położeniu nie do pozazdroszczenia. Wszystkie dzieci w wieku szkolnym w Federacji Rosyjskiej uczą się o Kijowie jako o Matce Grodów Ruskich – czyli rosyjskich. Rosyjscy geopolitycy opracowują strategie mające na celu podzielenie Ukrainy i jej wchłonięcie do Federacji, zaś w mieście Dnipro ma nastąpić ponowne przyjście Żydowskiego Mesjasza, wyczekiwane przez najbardziej prężną i wpływową organizację żydowską na Ziemi.

Polskie zabiegi na rzecz Ukrainy i szanse ich powodzenia, wyglądają w tym towarzystwie dość marnie.

  

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę