Warto przeczytać – Andrzej Zapałowski: Ukraina i Europa Wschodnia – geopolityczne wyzwania dla Polski i Rosji [Do pobrania]

Warto przeczytać – Andrzej Zapałowski: Ukraina i Europa Wschodnia – geopolityczne wyzwania dla Polski i Rosji [Do pobrania]

Zapalowski_Andrzej_okladkaWarto przeczytać: Andrzej Zapałowski, Ukraina i Europa Wschodnia – geopolityczne wyzwania dla Polski i Rosji, Instytut Geopolityki, Częstochowa 2014, ss. 334.

Książka w wersji PDF do bezpłatnego pobrania

W ostatnich miesiącach Europa Wschodnia stała się ponownie obszarem, który tak jak przed kilkudziesięcioma laty, stał się katalizatorem istotnych zmian w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego.

W tle walki o wpływy na Ukrainie, toczą się ponownie zmagania o uaktualnienie pozycji nowych mocarstw w międzynarodowych systemach bezpieczeństwa. Z jednej strony Rosja zaniepokojona ekspansją polityczną Zachodu na Ukrainie stara się opanować istotne z jej punktu widzenia obszary tego kraju, szukając na arenie międzynarodowej sprzymierzeńców, a z drugiej Stany Zjednoczone i Unia Europejska dążące do ograniczenia wpływów Moskwy na tym obszarze. Taki stan rzeczy oczywiście ma istotny wpływ także na pozycję Polski, zwłaszcza w obszarze jej bezpieczeństwa. Motywem zebrania różnych tekstów autora (recenzowanych w czasopismach naukowych, popularnonaukowych, wywiadów, analiz zagranicznych) była chęć ukazania w sposób całościowy dorobku naukowego i publicystycznego za ostatnie trzy lata. Oczywiście w książce umieszczono, tylko pewien wycinek prac autora, dobierając do poszczególnych rozdziałów teksty charakterystyczne, pokazujące pewien zakres zainteresowań i badań autora.

Papierową wersję książki można kupić TUTAJ.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę