Andrzej Zapałowski: Czarny scenariusz dla finansów Ukrainy

Andrzej Zapałowski: Czarny scenariusz dla finansów Ukrainy

National_Bank_Ukrainedr Andrzej Zapałowski

Polska angażując się w wojnę po stronie Kijowa nie tylko pogarsza stan polskiej gospodarki poprzez konflikt z Rosją, ale także wspiera działania, które pchają Ukrainę w przepaść gospodarczą, co pociągnie w dół także nasz kraj.

Kilka informacji o Ukrainie za 2014 r.:

  1. Inwestorzy wycofali z banków 29% depozytów;
  2. Upadły 33 banki;
  3. Aby ustabilizować ukraiński system finansowy potrzeba 170 mld USD, co jest kwotą nieosiągalną na dziś;
  4. Obecnie 1 USD kosztuje 16 UAH, dewaluacja będzie nadal postępować;
  5. Za 11 miesięcy ukraińskie banki zanotowały 22,4 mld UHA strat, czyli prawie 1,5 mld USD;
  6. Poziom kredytów niespłacalnych oceniano na 13%, a zagrożonych jest do 40%;
  7. 35 największych ukraińskich banków w 2014 wymagało dokapitalizowania kwotą 66 mld USD, co i tak było kwota niewystarczającą;
  8. Strefa walk w Donbasie nie jest obsługiwana przez ukraińskie banki;
  9. Zakładana cena 1 USD w budżecie Ukrainy w 2015 wynosi 17 UHA, co jest kwotą nierealną, a dewaluacja zapewnie przekroczy kwotę 20 UHA z 1 USD. Spowoduje to pogłębienie trudności ukraińskiego budżetu.
  10. W 2015 roku upadną kolejne banki i setki przedsiębiorstw.

Ukraina zmierza coraz bardziej w kierunku Grecji, której nikt jednak nie będzie chciał realnie pomóc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy założył pomoc dla tego kraju w formie pożyczek na najbliższe lata w wysokości 17 mld EUR, które są wypłacane w ratach. Innych poważniejszych sum dla tego państwa na horyzoncie nie widać.

Przypomnijmy, że Ukraina nie ma już rezerw złota, które są w bankach USA jako gwarancja za amerykańskie kredyty. Grecja, która jest kilkakrotnie mniejszym państwem od Ukrainy otrzymuje z Brukseli ponad dziesięciokrotnie większe kwoty na stabilizację gospodarki.

Amerykańskie instytucje finansowe w grudniu 2014 oceniły gospodarkę Ukrainy na poziomie CCC- co jest równoważne z niewypłacalnością, a w konsekwencji nieuchronnym upadkiem państwa (nie ma niższego stopnia w tym rankingu).

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę