18. sesja Rady Państw Morza Bałtyckiego
CBSS-membersGeopolityka.net – Info

Dziś, w m. Pionierskij w Obwodzie Kaliningradzkim, zakończyła się, trwająca od wczoraj, osiemnasta sesja Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB). W spotkaniu wzięły udział delegacje z Danii, Niemcy, Islandii, Łotwy, Litwy, Norwegii, Polski, Rosji, Finlandii, Szwecji i Estonii, a także przedstawiciel Unii Europejskiej. Gospodarzem tegorocznej sesji był minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiej Ławrow. Polski MSZ reprezentowała podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys. Zeszłoroczna sesja miała miejsce na Zamku Plon w Niemczech (5 lutego 2012 r.)

Dyplomaci obecni na tegorocznym spotkaniu potwierdzili kluczową rolę RPMB w zakresie współpracy międzynarodowej w obrębie Morza Bałtyckiego. Przypomniano, że w Deklaracji Wileńskiej „Wizja Regionu Morza Bałtyckiego w 2020 r.” podano cenne wskazówki dla przyszłych działań RPMB i ponownie przekazano zalecenia wykonawcze do Komitetu Wyższych Urzędników RPMB, które powinny być przedstawione na 10. posiedzeniu szefów rządów państw Morza Bałtyckiego, które odbędzie się 2-3 czerwca 2014.

Zebrani z zadowoleniem odnotowali znaczne postępy w realizacji Deklaracji z Oslo, przyjętej na 16. sesji ministerialnej RPMB 7 czerwca 2011 r., która umożliwia wprowadzenie większej efektywności w komunikacji państw członkowskich i usprawnieniu mechanizmów decyzyjnych. Poruszono także kwestię strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego, która będzie przedmiotem już czwartego forum UE, które odbędzie się w dniach 11-12 listopada 2013 r. w Wilnie.

Siergiej Ławrow wyraził zadowolenie z funkcjonowania umowy o małym ruchu granicznym, dodając przy tym, że proponował zawarcie podobnej umowy z Litwą. Zdaniem rosyjskiego ministra, Wilno opowiada się raczej za dążeniem do zniesienia wiz między całą UE a Rosją.

Postanowiono, że 19. sesja odbędzie się w Estonii w 2015 r.

RPBM została założona w 1992 r. jako forum współpracy międzyrządowej, w skład którego wchodzą zarówno państwa mające dostęp do Bałtyku, jak i obserwatorzy. Obecnie członkami Rady są: Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Szwecja i Unia Europejska. Status obserwatorów mają Białoruś, Francja, Hiszpania, Holandia, Rumunia, Słowacja, Ukraina, USA, Wielka Brytania i Włochy.

Geopolityka.net
Źródło: cbss.org, msz.pl, mid.ru, itar-tass.com
Fot. wikimedia.org
 
 
 
Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę