Alianza_del_Pacifico
Geopolityka.net – Info
 
Przywódcy ośmiu krajów Ameryki Łacińskiej, a także premier Hiszpanii, Mariano Rajoy, spotkali się dziś na kolejnym szczycie Sojuszu Pacyfiku (hiszp. Alianza del Pacífico), który w tym roku odbywa się w mieście Cali, w zachodniej Kolumbii.

Sojusz Pacyfiku jest nową formą integracji gospodarczej w Ameryce Łacińskiej. Porozumienie o jego formalnym utworzeniu zostało podpisane 6 czerwca 2012 r. w Chile, podczas czwartego szczytu w tej formule współpracy. W jego skład weszły cztery kraje: Meksyk, Kolumbia, Peru i Chile. Porozumienie podpisano w jednym z największych obserwatoriów astronomicznych na świecie Paranal. Prezydent Chile, Sebastián Pinera powiedział wówczas, że chciał w ten sposób dać wyraz temu, że Sojusz Pacyfiku jest zorientowany na przyszłość.  Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos oświadczył, że pierwszym celem nowej organizacji będzie zniesienie wiz dla obywateli krajów członkowskich.

Sojusz jest przez niektórych analityków uznawany za projekt promowany przez Stany Zjednoczone, zmierzające do ożywienia nieudanej Strefy Wolnego Handlu Obu Ameryk (hiszp. Área de Libre Comercio de las Américas, ALCA; ang. Free Trade Area of the Americas, FTAA). Główne cele Sojuszu Pacyfiku to integracja gospodarcza i handlowa a główny kierunek ekspansji gospodarczej to Azja.

Oczekuje się, że na tegorocznym szczycie prezydenci Chile Sebastián Pinera, Peru, Ollanta Humala, Meksyku, Enrique Peña Nieto i Kolumbii, Juan Manuel Santos, podpiszą wspólnej deklarację, która która zapoczątkuje mechanizmy głębokiej integracji gospodarczej.

W spotkaniu uczestniczą także prezydenci: Panamy, Ricardo Martinelli, Gwatemali, Otto Perez Molina i Kostaryki, Laura Chinchilla, aspirujący do członkostwa w Sojuszu. Będą także obserwatorzy hiszpańskiego rządu oraz premier Kanady, Stephen Harper. Dodatkowo, pojawią się delegacje rządowe z Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Urugwaju, a także obserwatorzy z Portugalii, Francji, Salwadoru, Paragwaju i Dominikany.

Obok szczytu politycznego równolegle odbywać się będzie szczyt gospodarczy z udziałem przedstawicieli przedsiębiorstw z czternastu krajów.

Kolumbia, Chile, Meksyku i Peru liczą łącznie ok. 210 milionów ludzi, generują 50 proc. obrotów handlowych w Ameryce Łacińskiej i 35 proc. PKB.
 
Geopolityka.net
(oprac. J.J.K.)

Info: teleSUR/rp.pl/ ElColombiano.
Foto: telesurtv.net



Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

komentarze

Powrót na górę